KLUBKO BUDUJE NOVÉ PARTNERSTVÍ V NĚMECKU

S německou organizací Droste Haus jsme na sebe narazili před 4 lety, když se ředitelka SVČ Klubko Monika Havlásková, účastnila dvoutýdenní pedagogické stáže v Německém Verlu. Díky organizaci Droste Haus zde poznávala volnočasové, školní i sociálně zaměřené instituce a neziskové organizace. „Viděli jsme, jak se zde pracuje s mládeží ve volném čase i integrací cizinců, či dětí s různými dalšími potřebami, získali jsme mnoho mezikulturních zkušeností i osobních kontaktů.“

Jakmile byl poté vypsán program Erasmus + se zaměřením na menší partnerství (small scale), Klubko se společně s Droste Hausem ihned o partnerství ucházeli a projekt byl podpořen. Díky tomu projekt, po několika odkladech kvůli covidovým opatřením, odstartoval v únoru 2022 a potrvá celkem 2 roky. Jeho hlavním cílem je vybudovat především dlouhodobé a do budoucna udržitelné česko-německé partnerství. Podstatou projektu je i hledání možností využití digitálních technologií k zajímavým přeshraničním projektům a propojováním mladých lidí z různých zemí. Paradoxně, díky covidovým zkušenostem, není pro účastníky projektu problém fungovat v online prostoru – probíhají plánovací schůzky, zkoušíme různé nové aplikace a platformy, objevili jsme mnoho nových možností, jak využít digitální svět v našich organizacích. V rámci projektu se v červnu konal ve spolupráci se ZŠ Staré Město „Digitální evropský den“ s žáky 9. D ze Starého Města a gymnázia Rietberg ve věku 14–15 let. 

Další setkání se uskutečnilo již osobně v září ve Starém Městě, tentokrát čistě pedagogické. Na návštěvu přijeli dvě kolegyně z Droste Hausu a zástupkyně z Gymnázia v Rietbergu. Součástí programu bylo kromě poznání Starého Města a SVČ Klubko, také seznámení se ZŠ Staré Město a hledání možností spolupráce do budoucna, např. na výměnných pobytech pro mladé lidi z obou měst. Momentálně probíhá také česko-německá aktivita o vaření pod názvem „Chutně bez hranic“. Žáci z obou zemí si připravili tradiční pokrmy typické pro jejich zemi. Natočili instruktážní video k přípravě daných pokrmů a společně s balíkem všech potřebných potravin a ingrediencí (a taky navíc různých typických pochutin) jej zaslali svým kolegům za hranice. Poté se žáci z druhé země, pokusili daný pokrm uvařit a tím ochutnat kousek jejich kultury. 

V roce 2023 by se měly konat další 3 setkání pedagogů, včetně návštěvy v německém Rietbergu a další aktivity pro žáky. 

Našim společným cílem je po dvou letech navázat stabilní partnerství, ve kterém se jeden od druhého budeme učit a zároveň se vzájemně podporovat.

Text a foto: SVČ Klubko

UŽITEČNÉ ODKAZY

  Prosím čekejte...