SVATOMARTINSKÉ SLAVNOSTI VE STARÉM MĚSTĚ PO DVOU LETECH

Dva roky se ve Starém Městě nekonaly svatomartinské slavnosti. Nechtěná pauza způsobená epidemií byla letos ukončena a v pátek 11. listopadu 2022 se náměstí Velké Moravy zaplnilo stovkami lidí, kteří se přišli podívat na žehnání Svatomartinských vín a, kdo měl chuť, také na svatomartinské me­nu.

Program před kostelem Svatého Ducha, který připravili členové kulturní komise města, začal ve čtyři hodiny, kdy přijel kočár tažený koňmi, který přivezl letošní stárky, hudebníky a za nimi přišli členové Rady města.

Na připraveném pódiu nejprve zahájil slavnosti starosta Martin Zábranský spolu s místostarostou Kamilem Psotkou. Oba přivítali přítomné návštěvníky a popřáli, aby jim letošní mladá Svatomartinská vína chutnala. Poté již následovala scéna, kterou předvedl Martin Řimák jako svatý Martin a Adam Bursík v roli chudého žebráka, kterého Martin ještě jako římský voják obdaroval polovinou svého pláště, aby se zahřál. Poté již následovalo žehnání jednotlivých odrůd mladých vín. Celé odpoledne zakončilo vystoupení členů šermířské skupiny Memento mori, kteří předvedli skvělou show. Pro zájemce byla v prostorách Jezuitského sklepa připravena možnost ochutnat tradiční svatomartinské menu, které se skládalo z červeného zelí a pečené husy, a samozřejmě i široká nabídka Svatomartinských vín.

Celé odpoledne se neslo v duchu příjemné oslavy a ochutnávky mladých vín.

Text a foto: Aleš Korvas

UŽITEČNÉ ODKAZY

  Prosím čekejte...