VÝLOV CHOVNÉHO RYBNÍKA NA ŠIRŮCHU

K podzimním měsícům patří neodmyslitelně také výlov rybníků. Při nich rybáři slovují ryby, které ve svých chovných rybnících během roku vychovali. Nejinak tomu bylo také v sobotu 5. listopadu, kdy staroměstští rybáři uskutečnili výlov chovného rybníku Širůch. Letošní rok bojovali rybáři s nedostatkem vody v rybníku, proto také netrpělivě očekávali, jak samotný výlov vlastně dopadne a kolik ryb jim v sítích uvízne.

„V Širůchu se nacházel dvouletý a tříletý kapr a dvouletý amur. Kromě toho tam bylo také mnoho ročních kapříků, kteří budou sloužit jako násada pro příští rok. Nechyběli ale ani amuři s délkou okolo 80 cm,“ uvedl za staroměstské rybáře Erik Schneider a dodal, že se rybářům podařilo i v tak náročném roce vychovat také zhruba 3000 přibližně osmicentimetrových candátů. Podle jeho slov takový výsledek vůbec neočekávali, protože candát je jedna z nejobtížnějších ryb na chov.

Část výlovku z hlavního chovu byla vypuštěna do svěřených revírů staroměstských rybářů, zbylá produkce byla vypuštěna na komorový rybník Olší. Ten je ale momentálně pod enormním náporem kormoránů a volavek, takže rybáři jen s velkými obavami očekávají, kolik ryb na jaro vůbec vyloví. „Ptáci jsou zákonem chráněni, takže jakékoliv tlumení jejich počtu je nemyslitelné. Bojíme se tedy, že nás na jaro může čekat smutný pohled na prázdný rybník,“ dodal Schneider.

Text: Aleš Korvas, Foto: Adéla Hrabcová a Erik Schneider

UŽITEČNÉ ODKAZY

  Prosím čekejte...