MEZINÁRODNÍ VÝSTAVA BONSAJÍ VE STARÉM MĚSTĚ

Konec října patří ve Starém Městě bonsajím. Poslední říjnový víkend se zde konal již 3. ročník mezinárodní výstavy bonsají Bonsajové dny, kterou připravil Josef Valuch, majitel Bonsaimusea Isabelia, se svými přáteli.

Polyfunkční sál pod kostelem Sv. Ducha se proměnil na několik dní v expozici, která dala vyniknout kráse jednotlivých vystavených bonsají.

Zahájení výstavy se ujal starosta města Staré Město pan Martin Zábranský. Ten pozval k návštěvě všechny účastníky čtvrtečního Světýlkového pochodu, který právě na náměstí Velké Moravy v předvečer státního svátku ke Dni vzniku samostatného československého státu právě končil.

Návštěvníci si tak mohli prohlédnout vybrané bonsaje českých, slovenských a maďarských bonsajistů, a prožít tak úžasnou atmosféru klidu mezi stromy, jejichž stáří nezřídka překračuje sto let.

V sobotu pak pokračoval program Bonsajových dnů nejenom výstavou, přednáškou o pěstování malých bonsají, ale i ukázkami tvarování korejských bonsajových mistrů pod vedením předsedy světové bonsajové federace WBFF pana Sae Won Kima z Korejské republiky.

Den byl zakončen večerním společenským programem, na kterém byly předány ceny všem oceněným bonsajím.

S průběhem prodlouženého víkendu byli spokojeni nejen organizátoři, i návštěvníci z řad odborníků a laické veřejnosti.

„Na každé z vystavených bonsají bylo možné vidět, kolik péče a úsilí věnovali bonsajisté tomu, aby ukázali exponát v tom nejlepším světle. Viděli jsme detailně propracované stromy v kompozici s jejich pečlivě vybranými miskami a ocenili jsme i výstavní prostory a expozici, která dala vyniknout barvám, tvarům a harmonii bonsají. Znovu se potvrdilo, jak silný dojem vyvolá prezentace špičkových bonsají v interiéru a jak překvapivé a příjemné může být celkové souznění vystavených stromů, navíc ve spojení s plastikami ak.soch. Zdeňka Tománka. Vážíme si všech, kteří k tomu přispěli. Věříme, že díky dobré vůli a přispění všech se opět podařilo uspořádat akci, na kterou se bude v dobrém vzpomínat, a to např. i při listování kalendářem pro rok 2023, který připravujeme k distribuci v prosinci 2022 a který bude obsahovat fotky všech vystavených exponátů,“ řekl na závěr Josef Valuch, hlavní organizátor akce Bonsajové dny 2022.

Text a foto: Aleš Korvas

UŽITEČNÉ ODKAZY

  Prosím čekejte...