OTRAVA RYB VE STARÉM MĚSTĚ

Nepříjemné překvapení na staroměstské rybáře čekalo v pátek 11. listopadu u chovného rybníka Olší. Jeden člen mysliveckého sdružení a současně rybář objevil při pravidelné obchůzce revíru pohled, který nevěstil nic dobrého. Břehy rybníka byly obklopeny více než třicetičlenným hejnem kormoránů a stejně velkým hejnem volavek popelavých, které se živí malými rybkami. Chovný rybník je pro ně jako prostřená tabule. To ještě ale nebyl ten nejhorší pohled. Při bližším pohledu na břehy a hladinu rybníka uviděl tisíce malých kapříků, kteří tam byli vysazeni před několika dny k přezimování, jak jsou natlačeni na břeh rybníka, jako by se snažili před něčím uniknout. Někteří z nich již byli uhynulí, větší polovina se ještě pokoušela dotlačit co nejblíže ke břehu. Toto není standardní chování ryb, kterým hrozí ulovení ptáky, zalarmoval proto člena Moravského rybářského svazu Erika Schneidera, který po prohlédnutí zaslaných fotek a videa okamžitě rozpoznal příznaky otravy, která se do chovného rybníka mohla dostat pravděpodobně z potoka Salaška.

„Jakmile jsem uviděl fotky, hned mně bylo jasné, o co se v rybníku jedná. Ryby se snaží uniknout před otravou, která se do vody dostává nápustným systémem, proto se všechny hromadily až za ním, aby mu co nejvíce unikly. V těchto případech je rozhodující rychlost, proto byly okamžitě kontaktovány složky IZS. Hasiči poté kontaktovali Policii ČR a orgán ochrany životního prostředí, kteří po příjezdu na místo odebrali vzorky vody určené k rozboru,“ uvedl Erik Schneider a dodal, že po úhynu ryb v řece Bečvě se okamžitě řeší jakýkoliv náznak otravy povrchové vody. Do několika minut byly na místě jednotky hasičů, policie, ale i z životního prostředí, které začaly s okamžitou záchranou zbytku ryb. Hasiči nasadili provzdušňovače vody, aby se do vody dostalo co nejvíce vzduchu a případná otrava vody plynnými látkami mohla uniknout z vody ven.

Podle slov předsedy staroměstských rybářů Aleše Hřiba fungovala spolupráce všech složek, které byly na místě přítomny, naprosto ukázkově a zaslouží si velký dík. „Každý přesně věděl, co se musí udělat. Nikde žádný zmatek, naprosto profesionálně odvedená práce všech složek. Hlavně díky nim se po několika desítkách minut začaly ryby vracet zpět do hlubších vod rybníka a došlo jen k úhynu zhruba deseti procent rybí násady,“ uvedl Aleš Hřib a dodal, že nebýt včasného zásahu, mohla se na rybníku Olší řešit podstatně větší katastrofa.

Ke dni uzávěrky tohoto článku nebyl dosud znám výsledek rozborů vody, není tedy dosud zřejmé, co případnou otravu způsobilo.

Text: Aleš Korvas, Foto: Aleš Korvas a Erik Schneider

UŽITEČNÉ ODKAZY

  Prosím čekejte...