SLOVÁCKÝ OKRUH PŘEPSAL REKORDY
- Hlavní strana
- Město
- Novinky
- Slovácký okruh přepsal rekordy
První květnový víkend patřilo Staré Město vůni benzinu, burácení motorů a jedné z největších sportovních akcí v regionu. Ve dnech 2. a 3. května se zde uskutečnil již 22. ročník motocyklových závodů Slovácký okruh – O cenu Milana Šobáně staršího, který je největší akcí svého druhu ve Zlínském kraji. Letošní ročník potvrdil, že prestiž závodu rok od roku roste.
Pořádající Motoklub Staré Město zaznamenal rekordní zájem jezdců. Původně bylo přihlášeno 315 motocyklů a sidecarů, přičemž část jezdců museli organizátoři z kapacitních důvodů odmítnout. „Devět jezdců jsme z důvodu propustnosti trati museli bohužel odmítnout. Po technických přejímkách jsme přesto na trati zaznamenali téměř tři stovky motorek, což je po loňsku další překonaný rekord v řadě,“ prozradil za pořádající Motoklub Staré Město Petr Chmelař. Po technických přejímkách se přesto na trati představily téměř tři stovky strojů. Do Starého Města dorazili závodníci nejen z České republiky, ale také ze Slovenska, Německa, Rakouska, Francie, Polska, Švédska, Itálie či Spojeného království.
Slovácký okruh byl letos prvním závodem sezony na přírodním okruhu v České republice. Diváci mohli sledovat historické motocykly z roku 1960 i nejmodernější stroje roku výroby 2025. Na startu nechyběly kubatury od 125 ccm až po atraktivní kategorii Superbike, kterou ovládl slovenský jezdec Tomáš Tóth.
Velkou radost domácím fanouškům udělala dvojice Petr Verbík a Stanislav Parýzek, která zazářila ve třídě Sidecar. Veterán Karel Kalina vybojoval stříbrnou příčku ve třídě Klasik 250 B. Domácí stopu nesl také start Milana Šobáně mladšího, kterého sice v posledním kole závodu 125 B zradila technika, přesto ocenil, že se závod jede na počest jeho otce.
Po loňském vážném pádu se na Slovácký okruh vrátil také německý jezdec David Datzer, který nastoupil ve dvou kategoriích. Pozornost si získaly i ženy v motorsportu, mezi nimi česká jezdkyně Kristýna Jakesch. Všechny startující závodnice obdržely od organizátorů ocenění „Respect award“ za odvahu, odhodlání a energii, kterou do tohoto sportu přinášejí.
Na motoristické akci roku nemohli chybět ani zástupci města. Starosta Martin Zábranský ocenil nejen sportovní výkony jezdců, ale také ohleduplnost diváků a respektování pokynů organizátorů. „Rád bych poděkoval všem, kteří se na akci organizačně podíleli, ale také všem obyvatelům, kteří umožnili bezproblémový průběh této monstrózní akce. Rozumím tomu, že ne každý je skalní fanoušek motosportu, o to víc bych jim chtěl poděkovat za to, že celý víkend respektovali pokyny traťových komisařů a umožnili tak konání závodů,“ uvedl Martin Zábranský.
Rekordní nebyla jen účast závodníků, ale také zájem diváků. Už v sobotu dorazilo tolik návštěvníků jako v minulých letech za celý víkend a nedělní závod podle pořadatelů předčil všechna očekávání. Téměř letní počasí, kvalitní sportovní výkony i doprovodný program pro děti a rodiny vytvořily z letošního Slováckého okruhu mimořádně vydařený víkend. Součástí akce byly také koncerty kapel akuStyk a Tabák – Kabát revival, které doplnily sportovní program o příjemnou společenskou atmosféru.
Text: Aleš Korvas, Foto: Pavel Šustr a Jakub Dominec